გაკვეთილის გეგმები და შეფასების რუბრიკები


გაკვეთილის მთავარი თემა
ცოტნე დადიანი და დემეტრე თავდადებული                                                                                    
სწავლების საფეხური
VI კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
5 მოსწავლე
გაკვეთილის მნიშვნელობა/ აქტუალობა
მოსწავლეებში პატიოატული გრძნობების გაღვივება. მოსწავლეებში გმირების სახით მისაბაძი მაგალითის ჩვენება და დაკავშირება თანამედროებასთან
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
მოსწავლე შეისწავლის ცოტნე დაიდიანის და დემეტრე თავდედებულის ცხოვრებასა და მოღვაწეობას. იმსჯელებს იმდროინდელი საქართველოს ცხოვრებაში მათი თავგანწირვის როლზე და მნიშვნელობაზე. შეაფასონ მონღოლთა ბატონობის შედეგები.
წინასწარი ცოდნა
მოსწავლეებმა იციან 12-13 საუკუნეების ძირითადი ისტორიული მოვლენები და თარიღები
შეფასების საგანი და პროცედურები
მოსწავლეები შეფასდებიან წინასწარ შემუშავებული შეფასების რუბრიკით(განმსაზღვრელი შეფასება).
სწავლის მასალა და ტექნიკური რესურსები
სახელმძღვანელო წიგნი ‘დაფა ცარცი ფოტოსურათი
გაკვეთილის მსვლელობა
A ფაზა - გამოწვევა -

საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება
წინა გჰაკვეთილის გამოკითხვა
გონებრივი იერიში: წინარე ცოდნის გააქტიურების მიზნით, მასწავლებელი სვამს კითხვებს:

1.გაიხსენეთ ვინ იყო ჩინგიზ ყაენი?
2.ცხოვრების როგორი წესით ცხოვრობდნენ მონღოლები?
3.როგორ პოლიტიკას აწარმოებდნენ მონღოლები მეზობელი სახელმწიფოების მიმართ?
4.როგორ ფიქრობთ,რა შედეგები მოუტანა მონღოლთა ბატონობამ საქართველოს?



B ფაზა - შინაარსის კონსტრუირება-

აქივობა 1. გაკვეთილს ვიწყებ მინი ლექციით და პრეზენტაციით მოსწავლეებს ვესაუბრები სახელმწიფო მოღვაწეებსა და პიროვნების როლზე ისტორიაში.

აქივობა 2.გამოვიყენებ მეთოდს „ვიცი,მინდა ვიცოდე,ვისწავლე“ და ტექსტისა და წყაროების ინდივიდუალურად  წაკითხვის შემდეგ ვთხოვ შეავსონ შესაბამისი გრაფები

აქტივობა 3.ჯგუფური მუშაობა - მოსწავლეებს წყვილებში ვაძლევ დავალებას: პირველი წყვილი -დემეტრე თავდადებულის მოღვაწეობის შეფასება,
მეორე წყვილი - ცოტნე დადიანის მოღვაწეობის შაფასება.
დავალებების შესრულება power point-ის გამოყენბით.

აქტივობა 4. წყვილების მიერ პრეზენტაციის წარმოდგენა.


C ფაზა - რეფლექსისა -
გაკვეთილის შეჯამება -
ვაძლევ საშინაო დავალებას ,დაწერონ თხზულება“ცოტნე დადიანის და დემეტრე თვდადებულის როლი საქართველოს ისტორიაში“



შეფასების რუბრიკა

კრიტერიუმები
5-6
7-8
9-10
მოსწავლემ იცის ცოტნე დაიდიანის და დემეტრე თავდედებულის ცხოვრება და მოღვაწეობა.
ზოგადად იცის დემეტრე თავდადებულის და ცოტნე დადიანის ცხოვრება და მოღვაწეობა
ნაწილობრივ იცის  ცოტნე დადიანის დადემეტრე თავდადებულის ცხოვრება და მოღვაწეობა
კარგად იცის ცოტნე დადიანის და დემეტრე თავდადებულის ცხოვრება და მოღვაწეობა
მოსწავლე მსჯელობს იმდროინდელი საქართველოს ცხოვრებაში მათი თავგანწირვის როლზე და მნიშვნელობაზე.
ვერ მსჯელობს იმდროინდელი საქართველოს ცხოვრებაში მათი თავგანწირვის როლზე და მნიშვნელობაზე
ნაწილობრივ მსჯელობს იმდროინდელი საქართველოს ცხოვრებაში მათი თავგანწირვის როლზე დამნიშვნელობაზე
კარგად მსჯელობს იმდროინდელი საქართველოს ცხოვრებაში მათი თავგანწირვის როლზე და მნიშვნელობაზე
მოსწავლეები აფასებენ მონღოლთა ბატონობის პერიოდს და მათი ბატონობის შედეგებს.
ზოგადად აფასებს მონღოლთა ბატონობის პერიოდს და ვერ აფასებს ბატონობის შედეგებს
ნაწილობრივ აფასებს მონღოლთა ბატონობის პერიოდს და მათი ბატონობის შედეგებს
კარგად აფასებს მონღოლთა ბატონობის პერიოდს და მათი ბატონობის შედეგებს

გაკვეთილის მთავარი თემა
ცოტნე დადიანი და დემეტრე თავდადებული                                                                                    
სწავლების საფეხური
VI კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
5 მოსწავლე
გაკვეთილის მნიშვნელობა/ აქტუალობა
მოსწავლეებში პატიოატული გრძნობების გაღვივება. მოსწავლეებში გმირების სახით მისაბაძი მაგალითის ჩვენება და დაკავშირება თანამედროებასთან
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
მოსწავლე შეისწავლის ცოტნე დაიდიანის და დემეტრე თავდედებულის ცხოვრებასა და მოღვაწეობას. იმსჯელებს იმდროინდელი საქართველოს ცხოვრებაში მათი თავგანწირვის როლზე და მნიშვნელობაზე. შეაფასონ მონღოლთა ბატონობის შედეგები.
წინასწარი ცოდნა
მოსწავლეებმა იციან 12-13 საუკუნეების ძირითადი ისტორიული მოვლენები და თარიღები
შეფასების საგანი და პროცედურები
მოსწავლეები შეფასდებიან წინასწარ შემუშავებული შეფასების რუბრიკით(განმსაზღვრელი შეფასება).
სწავლის მასალა და ტექნიკური რესურსები
სახელმძღვანელო წიგნი ‘დაფა ცარცი ფოტოსურათი
გაკვეთილის მსვლელობა
A ფაზა - გამოწვევა -

საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება
წინა გჰაკვეთილის გამოკითხვა
გონებრივი იერიში: წინარე ცოდნის გააქტიურების მიზნით, მასწავლებელი სვამს კითხვებს:

1.გაიხსენეთ ვინ იყო ჩინგიზ ყაენი?
2.ცხოვრების როგორი წესით ცხოვრობდნენ მონღოლები?
3.როგორ პოლიტიკას აწარმოებდნენ მონღოლები მეზობელი სახელმწიფოების მიმართ?
4.როგორ ფიქრობთ,რა შედეგები მოუტანა მონღოლთა ბატონობამ საქართველოს?



B ფაზა - შინაარსის კონსტრუირება-

აქივობა 1. გაკვეთილს ვიწყებ მინი ლექციით და პრეზენტაციით მოსწავლეებს ვესაუბრები სახელმწიფო მოღვაწეებსა და პიროვნების როლზე ისტორიაში.

აქივობა 2.გამოვიყენებ მეთოდს „ვიცი,მინდა ვიცოდე,ვისწავლე“ და ტექსტისა და წყაროების ინდივიდუალურად  წაკითხვის შემდეგ ვთხოვ შეავსონ შესაბამისი გრაფები

აქტივობა 3.ჯგუფური მუშაობა - მოსწავლეებს წყვილებში ვაძლევ დავალებას: პირველი წყვილი -დემეტრე თავდადებულის მოღვაწეობის შეფასება,
მეორე წყვილი - ცოტნე დადიანის მოღვაწეობის შაფასება.
დავალებების შესრულება power point-ის გამოყენბით.

აქტივობა 4. წყვილების მიერ პრეზენტაციის წარმოდგენა.


C ფაზა - რეფლექსისა -
გაკვეთილის შეჯამება -
ვაძლევ საშინაო დავალებას ,დაწერონ თხზულება“ცოტნე დადიანის და დემეტრე თვდადებულის როლი საქართველოს ისტორიაში“



შეფასების რუბრიკა

კრიტერიუმები
5-6
7-8
9-10
მოსწავლემ იცის ცოტნე დაიდიანის და დემეტრე თავდედებულის ცხოვრება და მოღვაწეობა.
ზოგადად იცის დემეტრე თავდადებულის და ცოტნე დადიანის ცხოვრება და მოღვაწეობა
ნაწილობრივ იცის  ცოტნე დადიანის დადემეტრე თავდადებულის ცხოვრება და მოღვაწეობა
კარგად იცის ცოტნე დადიანის და დემეტრე თავდადებულის ცხოვრება და მოღვაწეობა
მოსწავლე მსჯელობს იმდროინდელი საქართველოს ცხოვრებაში მათი თავგანწირვის როლზე და მნიშვნელობაზე.
ვერ მსჯელობს იმდროინდელი საქართველოს ცხოვრებაში მათი თავგანწირვის როლზე და მნიშვნელობაზე
ნაწილობრივ მსჯელობს იმდროინდელი საქართველოს ცხოვრებაში მათი თავგანწირვის როლზე დამნიშვნელობაზე
კარგად მსჯელობს იმდროინდელი საქართველოს ცხოვრებაში მათი თავგანწირვის როლზე და მნიშვნელობაზე
მოსწავლეები აფასებენ მონღოლთა ბატონობის პერიოდს და მათი ბატონობის შედეგებს.
ზოგადად აფასებს მონღოლთა ბატონობის პერიოდს და ვერ აფასებს ბატონობის შედეგებს
ნაწილობრივ აფასებს მონღოლთა ბატონობის პერიოდს და მათი ბატონობის შედეგებს
კარგად აფასებს მონღოლთა ბატონობის პერიოდს და მათი ბატონობის შედეგებს

გაკვეთილის მთავარი თემა
ცოტნე დადიანი და დემეტრე თავდადებული                                                                                    
სწავლების საფეხური
VI კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
5 მოსწავლე
გაკვეთილის მნიშვნელობა/ აქტუალობა
მოსწავლეებში პატიოატული გრძნობების გაღვივება. მოსწავლეებში გმირების სახით მისაბაძი მაგალითის ჩვენება და დაკავშირება თანამედროებასთან
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
მოსწავლე შეისწავლის ცოტნე დაიდიანის და დემეტრე თავდედებულის ცხოვრებასა და მოღვაწეობას. იმსჯელებს იმდროინდელი საქართველოს ცხოვრებაში მათი თავგანწირვის როლზე და მნიშვნელობაზე. შეაფასონ მონღოლთა ბატონობის შედეგები.
წინასწარი ცოდნა
მოსწავლეებმა იციან 12-13 საუკუნეების ძირითადი ისტორიული მოვლენები და თარიღები
შეფასების საგანი და პროცედურები
მოსწავლეები შეფასდებიან წინასწარ შემუშავებული შეფასების რუბრიკით(განმსაზღვრელი შეფასება).
სწავლის მასალა და ტექნიკური რესურსები
სახელმძღვანელო წიგნი ‘დაფა ცარცი ფოტოსურათი
გაკვეთილის მსვლელობა
A ფაზა - გამოწვევა -

საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება
წინა გჰაკვეთილის გამოკითხვა
გონებრივი იერიში: წინარე ცოდნის გააქტიურების მიზნით, მასწავლებელი სვამს კითხვებს:

1.გაიხსენეთ ვინ იყო ჩინგიზ ყაენი?
2.ცხოვრების როგორი წესით ცხოვრობდნენ მონღოლები?
3.როგორ პოლიტიკას აწარმოებდნენ მონღოლები მეზობელი სახელმწიფოების მიმართ?
4.როგორ ფიქრობთ,რა შედეგები მოუტანა მონღოლთა ბატონობამ საქართველოს?



B ფაზა - შინაარსის კონსტრუირება-

აქივობა 1. გაკვეთილს ვიწყებ მინი ლექციით და პრეზენტაციით მოსწავლეებს ვესაუბრები სახელმწიფო მოღვაწეებსა და პიროვნების როლზე ისტორიაში.

აქივობა 2.გამოვიყენებ მეთოდს „ვიცი,მინდა ვიცოდე,ვისწავლე“ და ტექსტისა და წყაროების ინდივიდუალურად  წაკითხვის შემდეგ ვთხოვ შეავსონ შესაბამისი გრაფები

აქტივობა 3.ჯგუფური მუშაობა - მოსწავლეებს წყვილებში ვაძლევ დავალებას: პირველი წყვილი -დემეტრე თავდადებულის მოღვაწეობის შეფასება,
მეორე წყვილი - ცოტნე დადიანის მოღვაწეობის შაფასება.
დავალებების შესრულება power point-ის გამოყენბით.

აქტივობა 4. წყვილების მიერ პრეზენტაციის წარმოდგენა.


C ფაზა - რეფლექსისა -
გაკვეთილის შეჯამება -
ვაძლევ საშინაო დავალებას ,დაწერონ თხზულება“ცოტნე დადიანის და დემეტრე თვდადებულის როლი საქართველოს ისტორიაში“



შეფასების რუბრიკა

კრიტერიუმები
5-6
7-8
9-10
მოსწავლემ იცის ცოტნე დაიდიანის და დემეტრე თავდედებულის ცხოვრება და მოღვაწეობა.
ზოგადად იცის დემეტრე თავდადებულის და ცოტნე დადიანის ცხოვრება და მოღვაწეობა
ნაწილობრივ იცის  ცოტნე დადიანის დადემეტრე თავდადებულის ცხოვრება და მოღვაწეობა
კარგად იცის ცოტნე დადიანის და დემეტრე თავდადებულის ცხოვრება და მოღვაწეობა
მოსწავლე მსჯელობს იმდროინდელი საქართველოს ცხოვრებაში მათი თავგანწირვის როლზე და მნიშვნელობაზე.
ვერ მსჯელობს იმდროინდელი საქართველოს ცხოვრებაში მათი თავგანწირვის როლზე და მნიშვნელობაზე
ნაწილობრივ მსჯელობს იმდროინდელი საქართველოს ცხოვრებაში მათი თავგანწირვის როლზე დამნიშვნელობაზე
კარგად მსჯელობს იმდროინდელი საქართველოს ცხოვრებაში მათი თავგანწირვის როლზე და მნიშვნელობაზე
მოსწავლეები აფასებენ მონღოლთა ბატონობის პერიოდს და მათი ბატონობის შედეგებს.
ზოგადად აფასებს მონღოლთა ბატონობის პერიოდს და ვერ აფასებს ბატონობის შედეგებს
ნაწილობრივ აფასებს მონღოლთა ბატონობის პერიოდს და მათი ბატონობის შედეგებს
კარგად აფასებს მონღოლთა ბატონობის პერიოდს და მათი ბატონობის შედეგებს

Комментариев нет:

Отправить комментарий

ისტ-ის გამოყენება სასწავლო პროცესში

გავეცანით ერთმანეთს.ტრენერმა გაგვაცნო კურსის მიზანი.განრიგი,განვიხილეთ საორგანიზაციო საკითხები,მუშაობის ფორმები და წესები,       გავეცანით...